PAHL

fungování a pravidla soutěže

 

A) Soutěž

  1. 6 týmů hraje dvoukolově systémem každý s každým … každý tým tak má garantováno minimálně 10 utkání, následuje semifinále (hraje první tým proti čtvrtému a druhý proti třetímu), finále play-off a souboj o třetí místo ... Vítěz finále se stává držitelem Poháru Vladislava Maška. Play-off se hraje na jeden vítězný zápas.

  2. hracím dnem je sobota - 1. utkání 18.30–20:00, 2. utkání 20.15–21.45.

  3. hraje se na zimním stadionu v Chomutově.

  4. za výhru se připisují 2 body do tabulky.

  5. v případě nerozhodného výsledku se jedou samostatné nájezdy (3 na každé straně a začíná hostující tým) o bonusový bod. Pokud se nerozhodne ve třech sériích, je potvrzena remíza, bonusový bod se neuděluje a týmy mají po jednom bodu.

  6. 1. až 4. tým po základní části postupuje do play-off.

  7. výměna termínu utkání – 1za1 – je možná pouze se souhlasem všech kapitánů zainteresovaných týmů. Vedení soutěže takovou výměnu neumožní pouze v případě, pokud by existovala možnost, že by taková výměna mohla ovlivnit průběh soutěže.

  8. po dohodě kapitánů obou zainteresovaných týmů je možné přeložit utkání na jiný termín pouze při včasném oznámení, a s ohledem na zajištění rozhodčích, až po schválení nového termínu vedením soutěže - nejpozději jeden týden (7 dní) před původně plánovaným termínem. Zajištění pronájmu ledové plochy a její zaplacení na tento termín je na kapitánech obou týmů. Původně plánovaný termín dostanou týmy k dispozici pro trénink, přátelské utkání mimo soutěž, nebo pokud nebude zájem, mohou čas na ledě prodat třetí straně a získané prostředky použít na úhradu ledu v novém termínu.

  9. všichno účastníci soutěže berou na vědomí, že k zápasům nastupují výhradně na vlastní nebezpečí a vedení soutěže nenese zodpovědnost za jakoukoliv případnou újmu na zdraví či majetku způsobenou kterémukoliv účastníkovi.

 

B) Týmy

  1. každý tým má svého kapitána (manažera) přes kterého jediného mohou komunikovat s vedením soutěže.

  2. každý tým musí do 7mi dnů před začátkem soutěže odevzdat vedení soutěže soupisku, která bude obsahovat jméno a příjmení každého hráče,  jeho pozici (útočník, obránce, brankář), datum a místo narození, výšku a váhu, byl-li registrovanám hráčem, pak poslední sezónu, kterou odehrál. U manažera a trenéra se uvádí číslo mobilního telefonu a e-mailová adresa (bude zveřejněna na webu i kvůli snažší komunikaci mezi týmy).

  3. každý tým pod soupiskou uvede nominaci svého rozhodčího s kontaktem a poznámkou, jedná-li se o rozhodčího s licencí či nikoliv. Dále viz pravidlo B) 13.

  4. soupiska může obsahovat maximálně 33 hráčů, minimální počet pro zaregistrování týmu do soutěže je 12 hráčů.

  5. soutěž je pojata jako amatérská-neregistrovaná, proto není možné použít hráče, který absolvoval poslední registrované utkání před dobou kratší než dva roky. Vyjímka platí pro brankáře, kde je tato doba zkrácena na jeden rok, v případě, že nehrál soutěž na úrovni druhé ligy ČSLH a vyšší.

  6. počet ex-profi hráčů na jeden tým je omezen. Za ex-profi hráče je považován ten hráč, který v minulosti nastupoval v 1. lize nebo ELH nebo jejich zahraničním ekvivalentu. Na soupisku je možné zapsat maximálně 3 takové hráče a v zápase použít maximálně 2. Ex-profi hráč, od jehož posledního profesionální utkání uběhlo více než 7 let, není pro potřeby PAHL již nadále považován za ex-profi a toto pravidlo se na něj nevztahuje.

  7. zároveň je možné použít pouze hráče, kterým bude při zahájení soutěže 20 let a starší. Na toto pravidlo je možné udělit vyjímku na nejvýše 3 bruslaře a 1 brankáře na tým. Minimální věk pro vyjímku je 19 let.

  8. neúplnou soupisku týmu má kapitán možnost po jejím uzavření, 7 dní před startem soutěže, doplnit do limitu 33 hráčů nejpozdeji však do 30.11., kdy se soupisky uzavírají. Doplňování soupisky je možné vždy nejpozději do středy před hracím dnem (sobotou), aby bylo možné hráče řádně doplnit na soupisku.

  9. výše uvedená ustanovení o věku hráčů nebo jejich účasti v registrovaných soutěžních utkáních před dobou kratší než jsou dva roky mohou u vedení soutěže napadnout kapitáni kteréhokoliv týmu kdykoliv během soutěžního ročníku s dodáním důkazů o porušení pravidel, včetně vratné kauce 1`000,- Kč. V případě prokázání porušení pravidel hráčem bude kauce vrácena a bude následovat disciplinární řízení s hráčem/týmem. Poslední dvě utkání, ve kterých takový hráč nastoupil, budou kontumována ve prospěch soupeřů. Hráči bude umožněno v lize opět nastoupit po splnění podmínek pro start v soutěži a uhrazení uložené pokuty.

  10. každému hráči je povoleno přestoupit mezi týmy maximálně dvakrát za soutěžní ročník, pouze se souhlasem a oznámením obou kapitánů zainteresovaných týmů a nejpozději do ukončení 7. kola soutěže. Pro přestupujícího hráče zároveň platí podmínka odehrání minimálně 5ti utkání za nový tým, aby mohl nastoupit v případném play-off.

  11. přestupy hráčů mezi soutěžními ročníky nejsou omezeny a není potřeba souhlasu kapitánů.

  12. každý tým musí mít k dispozici dvě sady stejnobarevných dresů s čísly (nutné pro vedení statistik), ideálně světlou a tmavou variantu. Výjimka platí pro brankáře, jehož barva dresu nemusí být stejná se zbytkem týmu, ale nesmí být podobný dresu soupeře. Volbu dresů pro utkání má vždy domácí tým.

  13. každý tým nominuje do soutěže jednoho rozhodčího, ať už s licencí nebo bez ní, který bude nasazován na utkání dle delegace šéf-rozhodčím PAHL. Každý rozhodčí bude řídit minimálně 4 utkání v sezóně. Každé utkání bude řízeno minimálně jedním licencovaným rozhodčím, nikdy nesmí nastat situace, že by utkání řídili dva nelicencovaní rozhodčí.

 

C) Utkání – změny oproti klasickým pravidlům

  1. nejnižší počet hráčů nutných k zahájení utkání je 8. Pokud tým nenastoupí k utkání do 5 minut po plánovaném začátku, je utkání kontumováno ve prospěch soupeře a následují sankce proti tomuto týmu v disciplinárním řízení.

  2. vymezený čas na jedno utkání je 1,5h. Týmy mohou na ledovou plochu až v rozpisem stanoveném čase a pouze v případě, že plochu již opustila rolba a jsou zavřená servisní vrátka pro rolbu. Týmu, který toto pravidlo poruší bude udělen menší trest na začátku utkání.

  3. před utkáním je vyhrazeno 5 minut na rozbruslení. Utkání tedy začíná 7 minut po čase uvedeném v rozpisu utkání. Rozhodčí oznámí hvizdem konec pětiminutového rozbruslení, týmy seberou cvičné kotouče a seřadí se k pozdravení soupeře na modré čáře, následně se zahájí zápas.

  4. utkání řídí dva rozhodčí se stejnými pravomocemi, zápis provádí časoměřič. Utkání play-off může řídit hlavní rozhodčí a dva čároví.

  5. hráč je povinen mít u sebe doklad totožnosti (OP mebo ŘP), pro případné ověření soupisky rozhodčím, a kartičku zdravotního pojištění.

  6. pět minut před nástupem na ledovou plochu podepíšou zápis u rozhodčích oba kapitáni nebo jejich zástupci (pouze v nepřítomnosti kapitána). Ti mají zárovň právo nechat rozhodčím zkontrolovat totožnost až pěti libovolně vybraných hráčů soupeře (s dokladem totožnosti – OP nebo ŘP) – hráč který není schopen svou totožnost prokázat, není uvden na oficiální soupisce týmu pro soutěž nebo nesplňuje podmínky účasti v soutěži, nesmí k utkání nastoupit. Neoprávněné nastoupení hráče k zápasu povede k disciplinárnímu řízení s týmem.

  7. maximální počet hráčů na soupisce pro jedno utkání je 17 (max. 15 bruslařů a max. 2 brankáři).

  8. hraje se 3 x 15min. čistého času.

  9. v případě, že časomíra zjistí, že při hře na čistý čas by se nestihlo utkání dokončit v rozpisem udaném čase, oznámí změnu za pomoci rozhodčích kapitánům obou týmu a přechází se na hrubý čas.

  10. v případě, že rozdíl ve skóre naroste během utkání na 5 a více gólů, od dalšího vhození buly se automaticky přechází na hrubý čas (tzv. milosrdné pravidlo). Pokud se rozdíl ve skóre opět sníží, vrací se hra k čistému času.

  11. navzdory pravidlu C) 9. a C) 10. se poslední 2 minuty třetí třetiny hrají vždy na čistý čas.

  12. udělované tresty během hry

menší trest       -           2 min.

vyšší trest        -           5 min.

osobní trest      -           10 min., TKO (20 min.), TH (25 min.)

  1. pokud se uděluje trest během hry na hrubý čas, je časomíra přerušena při přerušení hry po výhodě a znovu spuštěna při vhození puku na buly po udělení trestu. Dále se časomíra nepřerušuje.

  2. za zakázané uvolnění se považuje POUZE vyhození puku z vlastního obranného pásma až za brankovou čáru soupeře. Po zakázaném uvolnění je oběma týmům povoleno střídání.

  3. hra tělem je povolena pouze ve formě „přetlačování“ při souběžné jízdě a nebo při poziční hře. Nejsou povoleny kontakty typu body-check, hip-check nebo „strom“. Je na zvážení rozhodčího zda za takový zákrok udělí menší trest nebo jej posoudí jako nebezpečný a udělí trest vyšší.

  4. za jakékoliv napadení, i slovní, rozhodčích bude udělen hráči osobní trest 10 min., trest do konce utkání nebo trest ve hře.

  5. za bitku se automaticky uděluje vyšší trest + trest do konce utkání.

  6. za každé zapojení lichého hráče do bitky se automaticky uděluje vyšší trest a trest ve hře.

  7. dva vyšší tresty v jednom utkání znamenají automatický trest do konce utkání a pozastavení činnosti hráče na další soutěžní utkání.

  8. součet tří vyšších trestů v soutěži znamenají automatické pozastavení činnosti hráče na další soutěžní utkání.

  9. součet dvou osobních trestů v soutěži znamenají automatické pozastavení činnosti hráče na další soutěžní utkání.

  10. trest do konce utkání znamená automatické pozastavení činnosti hráče na další soutěžní utkání, dle posouzení rozhodčího může následovat disciplinární řízení (platí především, ale ne pouze, u druhého a dalšího trestu za bitku).

  11. trest ve hře znamená automatické pozastavení činnosti hráče až do disciplinárního řízení, které hráči uloží trest.

  12. po každém utkání nahlásí kapitáni časoměřiči do zápisu známku, kterou za svůj tým a příslušný zápas udělují dvojici rozhodčích. Používají se známky jako ve škole, 1 - nejlepší, 5 - nejhorší. Známkování bude použito k průběžnému hodnocení rozhodčích a může mít vliv na jejich další nominace.

 

D) Disciplinární řízení

  1. nenastoupení k utkání – kontumace utkání + finanční pokuta 2`000,- Kč (1'500,- je určeno pro tým, který je k utkání řádně připraven).

  2. při opakování stejného prohřešku jedním týmem podruhé v soutěžním ročníku bude následovat vyloučení týmu ze soutěže bez náhrady startovného.

  3. bude-li hráči/týmu prokázáno porušení pravidla o nasazení pouze neregistrovaných hráčů, bude hráč s okamžitou platností vyloučen ze soutěžního ročníku. Zároveň bude tým takového hráče pokutován částkou 2`000,- Kč. Výsledky již odehraných utkání může disciplinární komise kontumovat ve prospěch soupeře zpětně až dvě utkání, ve kterých takový hráč nastoupil. Splní-li hráč podmínky zmíněného pravidla v dalších ročnících, bude takovému hráči umožněno nastupovat v soutěži.

  4. disciplinární řízení po udělení trestu do konce utkání nebo trestu ve hře bude posuzovat jednání hráče individuálně na základě sdělení rozhodčích, písemného prohlášení a popsání situace hráčem a případně poškozeným hráčem – tyto tresty mohou obsahovat pozastavení činnosti hráče, které se přenáší i do dalších ročníků soutěže, finanční pokutu pro hráče do max. výše 5`000,- Kč, až doživotní zákaz startu v soutěži nebo různou kombinaci těchto trestů.

  5. zvláště pečlivě budou posuzovány bitky, kdy za dvě bitky v jednom ročníku bude hráči pozastavena činnost do konce ročníku a udělena maximální finanční pokuta. Při prohřešku v závěrečných fázích soutěže může diciplinární komise takový trest prodloužit až do dalšího ročníku.

  6. hráč jemuž je uložena finanční pokuta nesmí do jejího uhrazení a případně i vypršení pozastavení činnosti nastoupit k soutěžnímu utkání.

  7. tým, kterému je uložena finanční pokuta nesmí do jejího uhrazení nastoupit k žádnému soutěžnímu utkání. Nenastoupení k naplánovanému utkání i na základě tohoto pravdla se dále řídí pravidle D) 1.

  8. nastoupí-li hráč s pozastavenou činností nebo neuhrazenou finanční pokutou k utkání, bude takové utkání kontumováno ve prospěch soupeře, s hráčem i týmem bude vedeno další disciplinární řízení s násobenými následky a zároveň rozhodčí takového utkání nemají nárok na odměnu.

  9. z peněz vybraných na finančních pokutách budou hrazeny náklady na jednání disciplinární komise. Zbylé prostředky budou transparentně věnovány na dobročinné účely. Informace o účelu a částce budou zveřejněny na webu soutěže.

 

E) Náklady na účast a ceny pro vítěze

  1. startovné ve třetím soutěžním ročníku je při účasti 6 týmů 26`000,- Kč / tým. Startovné je splatné dle splátkového kalendáře ve třech splátkách takto: k 15.9. 10'000,- Kč, k 6.11. 10'000,- Kč, k 15.12. 6'000,- Kč.

  2. vítěz finále play-off získá poukaz na slevu na startovné v dalším ročníku v hodnotě 10`000,- Kč.

  3. druhý finalista získá poukaz na slevu na startovném v dalším ročníku v hodnotě 5`000,- Kč.

  4. vítěz utkání o třetí místo obdrží poukaz na slevu na startovném v dalším ročníku v hodnotě 3`000,- Kč.

  5. vítězi finále bude až do konání dalšího ročníku play-off propůjčen putovní "POHÁR VLADISLAVA MAŠKA. Každý vítěz finále obdrží pamětní puk pro vítěze soutěže.

  6. vítěz, poražený finalista a vítěz utkání o třetí místo obdrží poháry.

  7. po finálovém utkání bude vyhlášen nejužitečnější hráč soutěže – obdrží pamětní trofej a finanční hotovost 1`500,- Kč.

Ke stažení